Akciový trh nám ukazuje, co dokáže v případě, že se na něm objeví vysoká volatilita. Od maxim k lokálním minimům jsme se dostali během několika málo obchodovacích dní. Dokonce jsme mohli zaregistrovat i velmi silný den, který jsme nezaznamenali už několik let, kdy se trh propadl přibližně o 600 bodů za jediný den.

Tyto události vyvolávají silnou nervozitu na straně investorů, a to převážně u těch, kteří obchodují krátkodobě, případně na své investice pohlížejí velice z blízka. Ti, kteří své peníze vložili pouze do indexů nebo do určité společnosti a nechávají je, aby dělaly to, co dělat mají, mohou zůstat v klidu a velice pravděpodobně také v klidu zůstávají.

Nedaří se ani denním obchodníkům, kteří tvrdí, že únor je jeden z nejtěžších měsíců za poslední dobu. Odhadnout pohyby trhů je velice obtížné, protože strategie, podle kterých se běžně řídili, aktuálně nefungují.

Volatilita na trhu způsobuje velké zmatky, během jednoho dne mizí veškerý růst, kterého společnosti dosáhly za několik týdnů. Na Wall Street ale nalezneme akcie, které svou úroveň drží a nezpůsobují nám nedůvěru v ně.

Analytici nalezli akcie, které opravdu v období, kdy je na trhu nervozita, zůstávají klidné. Tyto akcie byly vyhodnoceny podle jejich stability ve chvíli, kdy se index VIX pohne za den alespoň o 5 %. Teoreticky se jedná o akcie, které odolávají tržní nervozitě.

Touto metodou se zjistilo, že akcie společností Walmart (WMT  ), P&G (PG  ) a Coca Cola (KO  ) zůstávají klidné a pohybují se v obchodovacím rozpětí 0,75 % ve chvíli, kdy se index VIX začne pohybovat i o 5 %. Dále podobné bezpečí poskytují společnosti McDonald's (MCD  ) nebo Johnson & Johnson (JNJ  ).

Strach z rostoucí inflace vyhnal úrokové míry nahoru, což způsobilo již zmiňovanou nervozitu. Z volatility se investoři začali strachovat a rozhodli se přemístit své prostředky do oblastí, kde budou v bezpečí. Všechny zmiňované společnosti nezaznamenaly větší propad než ten, který zaznamenal samotný trh, kopírují tedy vývoj celkového trhu a vytváří tak zdání, že jsou peněžní prostředky investorů v bezpečí.