Několik ostřejších slov mezi několika nepřáteli a série špatných hospodářských výsledků vyústilo minulý týden v propad na burzách. Tento druh vývoje situace na burzách je zkrátka druh vývoje, který se do titulek finančních médií dostane vždy. Ani ne tak kvůli rozsahu tohoto propadu, index S&P 500 se propadl o 2 %, ale proto, že chce každý vědět, zda dojde k dalšímu propadu, nebo se naopak jedná o skvělou příležitost k nákupu akcií.

Techničtí tradeři obchodují na základě situace, která je, a fundamentální tradeři se rozhodují na základě toho, co už se stalo. Tato situace je z pohledu technického i fundamentálního tradera trochu odlišná.

Z pohledu fundamentálního tradera byl minulý týden týdnem, ve kterém zklamaly hospodářské výsledky několika velkých společností. Od společnosti Disney (DIS  ), k Macy's (M  ) a dalším jsme viděli výsledky, které nebyly tak dobré, pokud je porovnáme s výsledky z minulách týdnů. Co tedy fundamentální trader udělá? Kam investuje své peníze, pokud to zde nevypadá tak růžově?

Zpozorní ovšem i techničtí tradeři. Minulý týden se index S&P 500 (SPY  ) dostal k novému maximu, ale v týž den byl tento růst ihned smazán. Tato událost se dá nazvat mnoha jmény, ale pokud se tato věc stane při rostoucím trendu, tak je to znamení toho, že ne vše je tak silné, jak si ostatní myslí. Krátkodobý trader možná takového propadu využije a patřičně zareaguje, ale dlouhodobý trader ještě reagovat nebude. Technický trader vždy hledá hladinu podpory nebo odporu. U SPY skončil růst ve čtvrtek. Cena akcií byla celý den velmi slabá, ale zastavila se na hladině podpory. Prozatím to považujme za nejdůležitější hladinu. Pokud se cena akcií dostane pod ní, tak mnoho technických traderů své dlouhé pozice uzavře a naopak dlouhé pozice zaujme mnoho krátkodobých investorů.