Jako tradeři se naučíme hodně tipů, triků a frází, které se s námi táhnout. Například fráze, že je trend vaším přítelem, přijde na mysl asi jako první. Další je, že to, co jde nahoru, musí jít dolů. Tohle možná platí ve fyzice, ale ne nutně na trzích. To, co jde nahoru, se nakonec možná přeci jenom dolů vrátí, ovšem otázkou je, jak dlouho to bude trvat?

Tradeři často používají grafy, na základě kterých se rozhodují, a jedním z nejběžnějších nástrojů je také klouzavý průměr. Je jich hodně druhů, ale časem se naučíte používat prostě jen jednoduchý klouzavý průměr. Tradeři totiž časem zjistili, že se cena akcií obvykle nachází poblíž 20denního klouzavého průměru. To ale neznamená, že se k nim cena akcií propadne.

Vezměte si například index S&P 500 (SPY  ). Ten se poblíž 20denního klouzavého průměru pohybuje převážnou část posledních 9 let. Čas od času se od tohoto klouzavho průměru odchýlí, ale pokaždé se k němu zase vrátí. V mnohých případech se můžete podívat na grafy a uvidíte, že se cena SPY nachází nad úrovní klouzavého průměru. Ovšem v jiných případech se zase cena akcií nachází ma naximech a jen čeká, až ji hodnota klouzavého průměru dožene.

To si můžeme dokonale ilustrovat na příkladu Boeingu (BA  ). Právě teď se můžeme shodnout na tom, že je jeho cena mimo úroveň klouzavého průměru, ale vrátí se k němu, nebo se bude nacházet na maximech a čekat? Pochopte rozdíl mezi akciemi, které se nejspíše propadnou, a mezi akciemi, které nejspíš zůstanou na maximech, a možná najdete novou škálu výnosných obchodů.