Tesla (TSLA  ) oznámila nový polonáklaďák, který se má stát zvířetem mezi ostatními polonáklaďáky. Výkonný ředitel Elon Musk tweetoval o testovací jízdě, která je připravena na 26. října, a po tomto oznámení se investoři kolem akcií Tesly slétly jako vosy na med.

Ve čtvrtek 14. září se akcie vyhouply o 3,12 % nahoru, čímž se dostaly na nové tříměsíční macimum. Tlak na růst ceny akcií byl tak silný, že se cena akcií uzavřela na intradenním maximu, přičemž obchodované množství bylo lehce nadprůměrné. Za letošní rok jsou akcie více než 75 % v plusu, a pokud to porovnáme se zářím loňského roku, tak dostaneme téměř 100% nárůst.

Ovšem ne každý je fanouškem Tesly a jejího nového automobilu. Mnozí mají pocit, že toto vytahování se novým automobilem je určeno jen k získání dalšího kapitálu. Mějte totiž na paměti, že Tesla z prodeje elektrických automobilů zatím ještě nevydělává. Tesla, podobně jako Amazon (AMZN  ) pouze dává příslib budoucího zisku. Každého tedy napadne, že pokud Tesla nedokáže vydělávat na svých autech, tak jak do toho zapadá její nákladní automobil?

Tesla byla bezpochyby úspěšná ve všem, na co sáhla, a navíc toho dosáhla velmi extrémním způsobem. Otázkou je, zda akcie opravdu mají takovou hodnotu, když se podíváme na fundamentální analýzu společnosti. Zeptejte se průměrného investora, do čeho investoval, a rozhodně odpoví, že do Tesly. Zeptejte se ho proč a nebude mít žádnou zdůvodnitelnou odpověď. Je to podobné jako bitcoin. Jeho růstem je každý okouzlen a každý ho chce vlastnit. Jeho cena vystoupala k neudržitelným hodnotám a nedávno došlo k jejímu zhroucení. Začne se každý ptát na to samé u Tesly? Proč?