Společnost Tesla (TSLA  ) navýšila svůj kapitál v první nabídce dluhopisů o 1,8 miliardy dolarů, které začaly být nabízeny v pátek. Toto číslo nebylo vůbec očekávané. Společnost předpokládala, že svůj kapitál navýší jen o 1,5 miliardy dolarů. Tento fakt jen dokazuje, že je o dluhopisové listiny této velmi oblíbené společnosti velký zájem. Dluhopisy jsou nabízeny s velmi zajímavým úrokem, který přitahuje další investory. Původní záměr byl nabízet dluhopisy s úrokem 5,25 %, nicméně následně byly nabízeny s úrokem 5,3 %.

Začátkem minulého týdne Elon Musk, majitel továrny na výrobu luxusních elektrických vozidel, předpokládal navýšení kapitálu o již zmiňovaných 1,5 miliardy dolarů, které by mu pomohly zrychlit produkci výroby nového modelu Tesla model 3. Velká poptávka po těchto dluhopisech nicméně Muskovi umožnila navýšit kapitál společnosti o dalších 300 milionů dolarů, které nabízely vyšší úrok než dluhopisy, které byly nabízeny původně. Dluhopisy jsou zastřešeny společností Goldman Sachs, která je hlavním upisovatelem těchto cenných papírů. Dluhopisy jsou vydávány na 8 let, byly ohodnoceny ratingem B- a společností Moody's ratingem B3.

Hodnocení je prý správné a zároveň opodstatněné. Lidé, kteří si tyto dluhopisy pořizují, je prý kupují na základě víry ve společnost a v její dlouhodobý růst. Lidé také věří, že se na základě vydání nového modelu 3 začne společnost pomalu dostávat k zisku. V roce 2025 investoři očekávají, že bude společnost Tesla vykazovat zisk. Pokud toho nedosáhne ve stanovené lhůtě, tak ztratí důvěru mnoha investorů.

Výsledky za druhý kvartál ukázaly, že společnost použila během uplynulých tří měsíců zhruba miliardu hotovostních rezerv, povětšinou na vybavení továrny na výrobu Modelu 3. Ještě minulý týden pak výkonný ředitel společnosti Elon Musk tvrdil, že věří, že společnost nebude muset získávat další kapitál. Tesla očekává, že by měl nový model začít generovat pozitivní cashflow do konce roku.

"Každý, kdo chce investovat na trhu dluhopisů s vysokým výnosem, by očekával robustnější ochranu proti budoucímu dluhu. Myslíme si, že tento dluhopis je strašný, ale zdá se, že lidé jsou oslepeni příběhem firmy Tesla," řekla vedoucí výzkumu firmy Xtract Research Valerie Potenza. Nabídka dluhopisů Tesla například neobsahuje ochranu zakazující firmě použít peníze určené na výplatu úroku na jiné účely. "Ve smlouvě o nákupu dluhopisů neexistuje žádné omezení tvorby dalšího nezajištěného dluhu, prodeje aktiv, výplaty dividend nebo dalších investic," dodala Potenza.