ETF trh se vyvíjí a je stále kreativnější. Zatímco prvotním účelem burzovně obchodovatelných fondů byly indexy, behěm několika let se fondy zaměřily také na sektory, komodity a volatilitu. A když něco dospívá, tak je to časem stále kreativnější a ETF nejsou žádnou výjimkou. Dnes se na zoubek podíváme třem ETF, o nichž jste možná ani nevěděli, že vůbec existují.

Chtěli jste někdy investovat do alkoholu? Počínaje 24. červencem vznikl burzovně obchodovatelný fond, který se zaměřuje na společnosti prodávající tvrdý alkohol. Tento alkoholový fond (WSKY  ) se v současné době zaměřuje na lihovarníky a vinaře, přičemž největším holdingem fondu je společnost Diaego. Jedná se o poměrně nový fond a obchodované množství je velmi malé. V srpnu přiznala společnost Diaego čistá aktiva ve výši pouhých 4 milionů dolarů.

K investování spirituálně se přesuneme k fondu Inspire Global Hope (BLES  ), ve kterém jsou obsaženy velké společnosti, které přijímají biblické hodnoty. Jaké společnosti to asi tak mohou být? Celosvětově jich bylo nalezeno celkem 293 a k největším společnostem, které tomuto biblickému profilu odpovídají, jsou společnosti Michael Kors (KORS  ), ETRADE Financial (ETFC  ) a BHP Biliton (BHP  ).

A konečně vás také možná napadlo, že když existuje tolik nejrůznějších ETF, tak že možná budete chtít investovat do společností, které právě na těchto fondech vydělávají. Pokud tomu tak je, tak existuje také nové ETF, které vydělává na společnostech, které vydělávají z burzovně obchodovatelných fondů. Neztratili jste se? Jedná se o fond Industry Exposure & Financial Services ETF (TETF  ). Toto ETF spíše sleduje index, který byl navržen k měření aktivity společností zapojených do služeb ETF nebo dalších podpůrných aktivit, které s ETF souvisí. Mezi největší společnosti tohoto fondu patří například společnosti State Street Corporation (STT  ) a Charles Schwab (SCHW  ).