Asi každý začátečnický podnikatel sní o tom, aby se dostal na seznam nejbohatších lidí Bloomberg. Obětování a dlouhá pracovní doba - právě takové výzvy museli splnit současní ředitele Facebooku, Microsoftu nebo Amazonu, kteří jsou vzory pro mladé podnikatele se snahou, aby uspěli v obchodu. Podívejme se teď na nejbohatších lidi na světě.

První místa se v seznamu Bloomberu v podstatě nemění, dochází jen k malým změnám.

- O seznamu Bloomberg Billionaires jsme již psali tady. -

Statistiky spjaté s nejbohatšími lidmi z Bloombergu můžou být překvapující. Od začátku roku stoupl majetek Wanga Weia zw 4,7 miliard dolarů na více než 26 miliard dolarů. Wang Wei je zakladatelem největší dodavatelské firmy v Číně, S.F. Express (SZSE: 002352), která se objevila na burze tento rok. Larry Page a Sergey Brin, zakladatelé Googlu, jsou v seznamu na 10. a 12. městě. Na 11. místě je Ingvar Kamprad, zakladatel sítě Ikea. Jeho majetek činí 42,8 miliard dolarů.

První místo v seznamu patří stále Billovi Gatesovi s majetkem 85,7 miliard dolarů, což znamená, že se přední místo nezměnilo. Historii zakladatele Microsoftu (MSFT  ) známe všichni. Jeho vlajkový výrobek, software Windows, používáme všichni každý den. Gates neodešel do obchodního důvodu - je majitelem malé části akcií firmy Microsoft a nyní se zabývá správou majetku a investicemi prostřednictvím firmy Cascade Investment, která má podíly v dalších společnostech - Berkshire Hathaway (BRK.A  ), Canadian National Railway (CNI  ), AutoNation (AN  ) a FEMSA (FMX  ). Bill Gates se ale nesoustředí jen na obchodní činnost. Nadace Bill & Melinda Gates Foundation, založená v roce 2000 Billem Gatesem a jeho manželkou Melindou Gatesovou, je největší nadací na světě. Organizace mí za cíl boj proti nemocím vyskytujícím se ve třetím světě a omezení chudoby.

Na druhé místo se dostal Warren Buffet, investiční guru, který vlastní majetek o hodnotě 78,7 miliard dolarů. Buffet je známým mezinárodním investorem a majitelem mezinárodní holdingové společnosti Berkshire Hathaway, která má podíly v mnoha podnicích - Fruit of the Loom, Mars Incorporated, American Express (AXP  ), The Coca-Cola Company (KO  ), Wells Fargo (WFC  ), IBM (IBM  ) a Kraft Heinz Company. Warren Buffet je také známý tím, že podporuje nevládní organizace, například nadaci Billa Gatesa a Melindy Gatesové. Buffet chce věnovat 99 % svého majetku charitativním účelům. Investovat se naučil od Benjamina Grahama, který přispěl k průlomu v investování.

Na poslední místo na pódiu se dostal Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Amazon (AMZN  ), největšího internetového obchodu na světě. Bezos své bohatství nashromáždil na základě mnoha investic - založil společnost Blue Origin, jejímž plánem je umožnit suborbitální a orbitální dopravu turistů již v roce 2018. Bezos je také vlastníkem časopisu The Washington Post. Na začátku své kariéry, v roce 1986 pracoval jako analytik na Wall Street a vlastní společnost Amazon založil až v roce 1994. Nyní investuje pomocí společností Bezos Expeditions, která vlastní podíly v firmách Airbnb, Business Insider, Twitter (TWTR  ) a Uber.

Na čtvrté místo v seznamu se dostal spoluzakladatel španělské oděvní firmy Inditex (BMAD: ITX) Amancio Ortega. Jeho příběh je klasickou povídkou o chudém klukovi, který brzy odešel ze školy a začal rozvíjet vlastní byznys. Momentálně už je Amancio Ortega v důvodu. V roce 2011 odešel z křesla výkonného ředitele společnosti a byl nahrazen Pablem Islou. Vlajkovou značkou společnosti Inditex jsou obchody Zara, které vznikly v roce 1975. Vbyly vrcholným okamžikem vývoje Zary byla 90. léta. Nyní vlastní Inditex více než 6 000 obchodů po celém světě, kde se prodává oblečení značek typu Pull&Bear, Bershka, Stradivarius a Oysho. Ortega není moc známý, mediím se vyhýbá a rozhovory neposkytuje, používá ale portál LinkedIn.

Na 5. místo v seznamu Bloomberg se dostal Mark Zuckerberg, hlavní tvůrce Facebooku (FB  ). V roce 2008 se stál nejmladším miliardářem na světě a jeho majetek činil 1,5 miliardy dolarů. Nyní je to 59 miliard dolarů. Uvedení Facebooku na burzu bylo největším IPO v historii, ale i tak vlastní Zuckerberg minoritní podíl. Podíly podnikatele se budou stále menšit, protože se rozhodl, že 99% svého majetku bude věnoval charitativním účelům. V poslední době má Zuckerberg problém se zachováním své vedoucí úlohy na Facebooku, který shromažďuje osobní informace od uživatelů a nedodržuje standardy společnosti. Brzy budou mít Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan druhé dítě.

Hodnota majetku nejbohatších se stále mění a seznam Bloomberg je pravidelně aktualizován na základě změn kótování, obecného stavu ekonomiky a interních zpráv Bloombergu. První příčky seznamu se téměř nemění, a tak jsme schopni předpovědět, kdo se na nich objeví i příští rok.