Trhy se už několik let derou stále výše a výše a propady jsou vždy jenminimální, pokud vůbec nějaké. Kdy se trhy propadly o 5 % naposledy? Zkuste sepodívat na jeden ze tří hlavních indexů a odpovědět na tuto otázku. A nemusí tobýt za jeden den, klidně i za několik dní. Napovím vám. Váš monitor nebudenatolik velký, aby se na něj něco podobného vešlo.

Rok 2017 skončil a podívejme se, kde jsou trhy teď. Jsou na maximech amomentálně byly i lehce nadhodnocené až přetažené. Daňová reforma bylaschválena, a tak není důvod se obávat nějakých větších propadů. Alespoň to byse mohlo zdát, ale jak jsme viděli v minulém týdnu, stát se může cokoliv.

A nyní k roku 2018. Většina z vás asi nějaký výrazný propad trhu nikdynezažila. Pokud je vám 28 a méně let, tak jste tržní propad ani zažít nemohli.Ale buďte připraveni a opatrní, protože předpokládám, že se v roce 2018zaměříme na riziko a na zvýšenou volatilitu.

S rostoucím geopolitickým napětím, daňovou reformou, rostoucími úrokovýmisazbami a přeléváním peněz mezi sektory, čemuž se mnoho investorů stále ještěsnaží přijít na kloub, bude rok 2018 rokem, jaký jste ještě nezažili.

Rozhodně teď nepředvídám nějaký výrazný propad nebo krach. Ale v roce 2017 ai v minulých letech jste si mohli všimnout toho, jak trhy reagují na dobré a našpatné zprávy. Severokorejská raketa doletí k pobřeží Japonska a trhy dosáhnounového maxima, jakmile je tato informace zveřejněna. Nebo se trhy na začátkudne propadnou na úroveň dosaženou před pěti dny, aby se ke konci dne zasevzpamatovaly. Něco takového se v roce 2018 dít nebude.

Zaměřte se na své riziko, pokud jste krátkodobý trader. Pokud jstedlouhodobý investor, tak by tento rok mohl být rokem, který vám nabídne vstupna burzu se sníženými cenami akcií ke koupi, tak buďte připraveni. Roky jste siužívali poměrně silné přírůstky, ale to se může změnit.