Jestli jste někdy zvažovali kariéru denního obchodníka, nemůžete přehlédnout fakt, že pouze jeden z deseti obchodníků obchoduje úspěšně. Jeden z hlavních problémů je, že většina neúspěšných obchodníků nerespektuje základní pravidla denního obchodování. Denní obchodování se může stát velmi rychle emocionální záležitostí ve chvíli, kdy odcházíme většinu dnů se ztrátou. To neznamená, že ti nejlepší obchodníci mají 100% úspěšnost. Každý obchodník čelí čas od času ztrátě, proto je důležité se s tímto faktem smířit.

Obchodníci, kteří přeskakují ze strategie na strategii nebo často mění technické indikátory, můžou být ovlivněni syndromem svatého grálu. Nic takového nicméně neexistuje. Mnoho obchodníků se snaží nalézt perfektní kombinaci technických indikátorů či naprogramovat automatický program, který by jim dal 100% úspěšnost. Takovéto postupy fungují zpravidla jen v určitém období a v následujícím období již tyto postupy nefungují. Je důležité si uvědomit, že můžete ztrácet na 50 % svých obchodech, ale stále obchodovat se ziskem. Tato úspěšnost není o procentuálním úspěchu, ale o poměru ztráty a zisku.

Poměr ztráty a zisku je často přehlížen začínajícími obchodníky. Nejčastější poměr, s jakým se obchoduje, je 2:1, tedy ziskové obchody jsou dvakrát větší než ztrátové. S tímto poměrem obchodujete ziskově, ikdyž máte pravdu s každým druhým obchodem. Abyste s tímto poměrem dosáhli nuly, museli byste obchodovat s úspěšností pouze 33 %. Většina neúspěšných obchodníků nerespektují právě toto pravidlo, tedy jejich ztráty jsou větší než jejich zisky. S poměrem 1:2 (ztráty dvakrát větší než zisky), byste museli obchodovat s 66% úspěšností, abyste si udrželi čisté konto.

Velmi častým důvodem, proč obchodníci obchodují se ztrátou, je strach z finanční ztráty. Nikdo nerad přichází o své peníze, nicméně u denního obchodování je nutné se s tímto faktem smířit. S tímto faktem se pojí držení ztrátového obchodu příliš dlouho. Proč se ale toto děje? Protože ztrátu nezaznamenáte do chvíle, kdy stisknete tlačítko prodat. Vždy je tu určitá šance, že ztrátový obchod se najednou obrátí a stane se z něj obchod ziskový. Nicméně tato šance je velmi malá a často tento strach nechává prohlubovat naši ztrátu do velkých čísel.

Opačným případem, který nás obírá o náš zisk, je situace, kdy prodáme ziskový obchod příliš brzy. Když naskočíte na obchod s velkým potenciálem ziskového obchodu, to poslední, co chcete, je prodat svou pozici předtím, než se cena vyšplhá do správných výšin. Ve chvíli, kdy jsme v ziskovém obchodě, nás opět ovlivní strach ze ztráty a mi prodáváme příliš brzy, jelikož máme strach, že se trend otočí a obchod se stane najednou záporný. Pokud jsme v ziskovém obchodě, který má potenciál 50 centů a my jsme 10 centů v zisku, není zde důvod takový obchod prodávat. Stát se úspěšným obchodník zahrnuje silnou mentalitu. Musíme otočit své myšlení a držet své ziskové obchody déle a prodávat své ztrátové obchody dříve. Jednoduchou technikou jak tohoto dosáhnout je ve chvíli, kdy jsme v ziskovém obchodě prodat pouze část své pozice a přizpůsobit stop loss. S tímto principem odcházíte vždy s malým ziskem a ne se ztrátou.

Je důležité si uvědomit, že se se ztrátou setká každý. Obchodníci jsou v mínusu zažívají ztráty a být úspěšným obchodníkem namená i být dobrým poraženým. Srozumět se s tím, že se ztrátě nevyhnete a nenechat se touto skutečností emocionálně ovlivnit.