A jsme zpět u období zveřejňování hospodářských výsledků. Tentokrát je toto období ale obzvlášť důležité, protože analytici očekávají, že se všech 11 sektorů indexu S&P 500 dočká růstu zisku a příjmů. Jedno malé zklamání a bude jedno, co ukazují grafy, akcie se pohnou tam, kam budou chtít. A tím vyvstává otázka, zda jsou grafy během tohoto období vůbec užitečné?

Tak zaprvé, odpověď je ANO, ale ne možná v tradičním smyslu, jak jste grafy zvyklí používat. Předpokládejme, že se cena jistých akcií pohybuje nahoru. Najednou se oznámí hospodářské výsledky této společnosti a cena akcií se začne pohybovat divoce. Sice to může vypadat poněkud fantastisticky, pokud se cena pohybuje nahoru, a nebo děsivě, pokud jde o opačný případ, ale jak mohou v této situaci pomoct grafy?

Dokonce i fundamentální tradeři, kteří na trh vstupují neb ho opouštějí, použijí grafy, aby viděli obecnou hladinu podpory a odporu, a na tyto dva ukazatele se chceme zaměřit také. Když jsou oznámeny hospodářské výsledky akcií jisté společnosti a způsobí to nezvyklý vývoj jejich ceny, tak jsou všechna rozmezí, všechny druhy klouzavých průměrů a všechna varování úplně zbytečná. Ale hladina podpory a odporu je užitečná i nadále.

Lidé i tak rádi vědí, na jaké hranici se cena akcií přestala propadat a odkud už se naopak v minulosti neposunula výš. Denní tradeři tyto údaje používají kvůli svým cílům nebo vstupním cenám a dlouhodobější investoři mají ve zvyku umírnit nákup nebo prodej akcií, pokud se jejich cena pohybuje na těchto hodnotách. Takže si před zveřejněním hospodářských výsledků udělejte chvilku a podívejte se na nejzákladnější hladinu podpory a odporu. Až se pak akcie pohnou směrem nahoru nebo dolů, tak budete připraveni. Připravenější už pak ani být nemůžete.