Volatilita je v dnešních dnech velmi dsikutované téma a mnoho investorů se na specifické volatility jako na investiční nástroje dívá podrobněji. Dnes si představíme nové způsoby, jak vidět volatilitu specifickou ke konkrétní investici.

Index volatility S&P 500 je pod drobnohledem médií téměř denně. Mnoho traderů využívá produkty volatility jedním nebo jiným způsobem. Ať už k měření úrovně strachu nebo ať už slouží k zajištění, volatilitu využívá mnoho traderů. Pokud chcete volatilitu použít k měření strachu, tak použijete nejspíše VIX, což je celkový index volatility. Pokud s volatilitou obchodujete, tak jste si nejspíše vědomi a jste obeznámeni s produkty VXX (VXX  ) a také UVXY (UVXY  ). Ale co když se na volatilitu chcete dívat jako na každou jinou komoditu? Jako třeba na zlato? Na ropu? Nebo třeba na Nasdaq 100?

Pokud někdo zvažuje investice do zlata a chce zjistit volatilitu tohoto produktu, pak VIX rozhodně pomůže, ale není dostatečně přesný. Existuje ale přesnější nástroj index volatility zlata a jmenuje se GVZ. A jak volatilní tento produkt byl? Možná vám to pomůže.

Pokud byste chtěli obchodovat s ropou, tak můžete využít také OVX, který si během několika posledních let získal na oblibě a který je často zmiňován finančními médii.

Existuje mnoho individuálních indexů volatility, které mohou být použity pro měření volatility konkrétních produktů. Je to něco, z čeho by si měl průměrný investor dělat hlavu? Pravděpodobně ne, ale pokud do svého portfolia přidáte opce nebo chcete zvážit, zda je načase zmenšit nebo zvětšit jistou pozici, tak může jít o velmi užitečné nástroje. V současné době tyto indexy volatility zveřejňuje burzovní společnost Chicago Board of Options Exchange (CBOE). Pro více niformací navštivte její stránky a hledejte pod heslem "volatility indexes".