Investoři by mohli být velmi zklamaní s výkonností trhu, který v blízké době může přijít. Na maximech, na kterých se trh aktuálně nachází, by podle historických ukazatelů mohl zaznamenat otočení trendu. Analytici poznamenali, že před deseti lety, ve chvíli, kdy se index S&P 500 začal pohybovat podobným tempem a začal vykazovat podobné výsledky, na trhu započal velký pokles.

Jedním z hlavních ekonomických témat posledních let, kterého si nyní všímají i čeští novináři, je dění v Číně, jejíž hospodářský růst kvůli strukturálním změnám zpomaluje. Konkrétně za loňský rok došlo v Číně k růstu HDP "pouze" o 6,9 %, což znamenalo nejnižší posílení za posledních 25 let. Tento údaj je sám o sobě velmi zajímavý a na první pohled naznačuje výrazně negativní vývoj, který by někteří mohli číst i tak, že v Číně je nyní nejhůře za poslední čtvrtstoletí. Tak tomu však rozhodně není. Čínská ekonomika nadále roste, ale je zde patrné průběžné zpomalení z extrémně vysokého a dlouhodobě neudržitelného tempa růstu nad 10 % ročně.

Spekulace s akciemi je samozřejmě rizikovou činností (bez rizika by nebylo zisku) a případné hrozby není radno podceňovat. Investor by však měl velmi striktně rozlišovat mezi riziky, čili potenciálními negativními skutečnostmi, a již všeobecně známými a tedy v trhu zapracovanými informacemi. Z tohoto pohledu mohou texty sumarizující pouhý stav v ekonomice či na finančních trzích méně zkušené investory mást představením obrázku, který už dávno pozbývá kurzotvorného potenciálu, a tudíž nemá vliv na budoucí vývoj.

Vyvažování rizika a očekávaného výnosu je denním chlebem každého investora. Existuje zde dobře známý trade-off - nemůžete mít nízké riziko i vysoký výnos zároveň. Avšak za dob, kdy vládnou býčí trhy, se zdá, že nemůžete mít ani jedno, a budete rádi, když zůstanete na svém. Existují však i aktiva, na kterých se dá vydělat i v recesi. Bezpečnými aktivy, která dokáží přežít recesi bez ztráty kytičky, byly kromě hotovosti tradičně státní dluhopisy. Není žádná náhoda, že v roce 2002 a 2008, dvou nejhorších letech v investiční historii, měla právě tato aktiva nejlepší výkon. Avšak výnos, který nese hotovost, a v posledních letech i státní dluhopisy, je přece jen dost nízký. Vyšší zhodnocení, a to i během recese, může nabídnout komodita, která je klasikou mezi investicemi - zlato. Ačkoliv v době růstu žlutý kov obvykle ztrácí, v době recese je tomu přesně naopak.