Akciový split (rozdělení akcií) nastává, když společnost vezme všechny své akcie a rozdělí je do více či méně akcií. Celková částka akcií v dolarech se nemění, pouze počet akcií, které držíte. Celková cena akcií se pak snižuje nebo zvyšuje v závislosti na velikosti a typu splitu.

Vezměme si například split 2 ku 1 pro akcii, která se obchoduje za 100 $ za kus, což znamená, že dostanete 2 akcie za každou 1, kterou nyní vlastníte. Vedle zdvojnásobení počtu akcií je cena snížena na polovinu. To znamená, že pokud jste vlastnili řekněme 100 akcií za 100 $ za kus (10 000 $), nyní byste vlastnili 200 akcií za 50 $ za kus (stále 10 000 $).

Hlavním účelem splitu je snížení ceny akcie tak, aby byla celkově více dostupná. Chcete-li koupit 100 akcií obchodovaných za 1000 $ na akcii, bude to značně drahé, ale 100 akcií za 10 $ za kus by naopak bylo velmi dostupné. Nejlepším příkladem je Microsoft (MSFT  ), akcie se obchoduje kolem 55 $ na akcii, což je docela levné, ale také je emitovaných více než 9 miliard kusů akcií. Dalším extrémem je Berkshire Hathaway (BRK.A  ), jejíž akcie jsou nejdražšími na světě. U těchto akcií nikdy nenastal split a výsledkem toho se akcie obchodují za více než 213 000 $ za kus. Zde je opravdu těžké jich nakoupit 100.

Typy splitů

Existují 2 typy splitů:

Standardní split: Tento typ splitu akcií nastává, když je cena akcie příliš vysoko a firma ji chce snížit. Tyto akciové splity jsou pro společnost dobré, protože ukazují, že firma rostla a s ní i cena jejích akcií. Standardní split může dosahovat jakéhokoliv rozsahu, což znamená, že může být 2 ku 1 nebo také 10 ku 1. Vše záleží na dané situaci.

Reverzní split: Tyto typy splitu se objevují, když cena akcie je tak nízko, že společnost musí provést reverzní split, aby cena jejích akcií splňovala požadavky zalistování, které jsou typicky 1 $ a mohly tak být dále veřejně obchodovány. Toto jsou špatná znamení pro společnost a značí, že cena akcií šla směrem dolů. Reverzní split se může také objevit v jakémkoliv rozsahu, tudíž může nastat split akcie 1 ku 2 nebo také 1 ku 10. Znovu to vše záleží na dané situaci.

Investiční strategie u akciových splitů

Co se týče splitů je celková strategie velmi jednoduchá. Je založena na tom, nebýt u reverzních splitů a spíše se soustředit na standardní splity. Pokud na akciích, které vlastníte proběhly za poslední 2 roky tři splity, můžete se vsadit, že byl na akcii dané společnosti tyto dva roky slušný růst.

Sečteno a podtrženo

Existují dva typy akciových splitů, standardní a reverzní. Standardní akciový split je pozitivním znamením a signalizuje nejen, že si akcie společnosti vedly dobře v posledních měsících, ale mohou pokračovat v pohybu vzhůru i v budoucnosti. Reverzní splity jsou naopak znakem toho, že společnost může býti v posledním tažení a cena jejích akcií se vůbec nevyvíjela dobře.

Můžete získat rychlou představu o výkonnosti akcií v posledních měsících tím, že najdete jejich poslední split a jeho rozsah. Pokud měly akcie reverzní split v posledních dvou letech, je lepší se jim jednoduše vyhnout. Pokud akcie celý poslední rok silně rostla a proběhl split 3 ku 1, může to být signálem toho, že se akcie bude pohybovat u svých maxim.

Akciové splity mohou být snem investorů, ale také jejich nejhorší noční můrou. Celé to záleží na tom, jak dobře znají akcie společnosti a jak dobře si dokážou představit jejich budoucnost.