Pokud jste v poslední době dávali pozor na situaci na trzích, tak jste si zřejmě všimli, že se vše vyvíjí nadmíru dobře. Trhy stoupají už devět let v řadě, přičemž se zdá, že propadů a negativních výkyvů zažily ooravdu jen málo. Poslední dobou se ale děje něco zajímavého, kvůli čemuž si mnozí myslí, že se blížíme k dlouhodobému maximu. Ne, že by hrozil obrovský krach, jen se blížíme do bodu, po kterém se buď vývoj zpomalí, nebo dokonce zastaví.

Dow Jones Industrial Average je nejoblíbenější mainstreamový index ze všech hlavních indexů. Pokaždé, když dosáhne dalších 1 000 bodů, je to ve finančních médiích oslavováno jako velký milník. Prozíravější tradeři na rychlost dosahování těchto milníků pohlíží jako jakési tempo vývoje indexu Dow.

Když se podíváme do minulosti, kdy se indexu Dow 30 podařio hranici 1 000 bodů překonat celkem sedmkrát, tak si uvědomíme něco znepokojivého. Nejdéle trvalo 1 000 bodů překonat 198 dnů. Pak 155 dnů, pak 77 dnů, pak 64, 43 a naposledy to bylo za 35 dní. Všímáte si té rychlosti? Další tisícovku pokořil Dow 30 jen pár dní nazpět a trvalo to jen 35 dní!

Po rally z minuléhé týdne je nyní index Dow 30 ve čtvrtině k dosažení další tisícovky a od poslendího rekordu navíc uplynulo pouze několik dní. Jak rychle může Dow další tisícovky dosáhnout, než si tradeři uvědomí, že se tak děje až moc rychle? To ukáže až čas.