Když se ponoříte do světa obchodování, tak narazíte na strategie ostatních traderů, pokud jsou ochotni se o ně podělit. Existuje několik běžných strategií, které si různě upravíte, aby vám seděly přesně na míru. V prvním období vaší kariéry budete upravovat, měnit a vylepšovat.

Až získáte trochu sebevědomí a zkušeností, tak začnete obchodovat na základě toho, co si myslíte, že se stane, protože už budete mít pocit, že jste něco podobného viděli a že jste nějakým způsobem chytřejší než trhy. Vůbec tu ale nejde o ego. Jde o ten pocit šestého smyslu, kterého se nemůžete zbavit.

Představte si, že jste průlomový trader. Vaše pravidla říkají, že když najdete průlom, tak si spočítáte riziko, množství akcií, které si koupíte, a jdete na to. A ponecháte si je až do doby, než dosáhnout jisté úrovně. Tradeři, kterým to nevyšlo, akcie prodají, a jdoudál. Vy uznáte, že jsou tu i tradeři, kterým to nevyjde. Ale pak narazíte na průlomové akcie, na které jste čekali, ale trh je možná třeba v recesi, byť jen jeden den, tak se rozhodnete nekoupit si je. Toto je zvyk, kterého se musíte zbavit.

Když vynecháte obchod a dáte na svůj šestý smysl a nenásledujete svůj plán, tak neobchodujete tak, aby se to dalo nějakým způsobem změřit a kvantifikovat. Umění obchodování spočívá v číslech a statistikách. A pokud obchodujere na základě šestého smyslu, tak dlouhodobě nikdy nedokážete říct, zda jde váš úsudek správný. A on pravděpodobně není.

A navíc, pokud vás váš šestý smysl jednou nebo dvakrát zklame, tak se může dostavit silný negativní efekt na vaši psychiku. Soustřeďte se tedy na váš plán a obchodujte s tím, co můžete sledovat a změřit.