Burzovně obchodované fondy (ETF - Exchange Traded Funds) jsou vhodným nástrojem pro obchodování trhu jako celku, specifického odvětví nebo indexu. Obchodují se jako akcie, jelikož se jejich cena hýbe každý den a jejich hodnota se tudíž nevypočítává jako u podílového fondu. Nakoupit ETF je zkrátka stejně snadné jako nakupovat akcie online. Pojďme se na to podívat blíže.

Objasnění specifik ETF

Burzovně obchodovaný fond (ETF) je prostě cenný papír, který sleduje index, skupinu akcií, komodit, atd., ale je obchodovaný jako akcie na burze. Je důležité si uvědomit, že ETF není podílový fond, protože ceny ETF se během dne mění, stejně jako ceny akcií. 

Řekněme, že máte býčí náhled na akcie technologických společností jako je Apple (AAPL  ), Microsoft (MSFT  ), Cisco (CSCO  ) a Alphabet (GOOG  ). Víme, že máme-li jen několik tisíc dolarů, které máme k dispozici, bude velmi těžké proporcionálně nakoupit pozice v těchto společnostech. Ale můžeme jednoduše koupit ETF jako Select Sector SPDR (XLK  ), které drží pozice ve všech těchto i jiných firmách. Nakupujeme XLK jako akcii, obchoduje se stejně jako akcie a ve skutečnosti držíme cenný papír, které prostě následuje skupinu akcií.

Indexové fondy

Nejpopulárnější ETF jsou ty indexových fondů. Pokud chcete investovat do NASDAQ, pak nakupte pozici, jež se nazývá "Q´s", nebo ETF (QQQ  ). Chcete být v shortu na NASDAQ, pak nakupte některé akcie z (QID  ), což jsou Q´s ultrashort akcie. K dispozici jsou také populární ETF, které sledují indexy S&P 500 (SPY  ) a Dow Jones Industrial (DIA  ). Pointa je, že opravdu každý index má shortové i longové ETF.

Ostatní ETF

ETF vám umožňují investovat téměř do čehokoliv, kdekoliv, například:

S nekonečnou nabídkou produktů můžete vidět, jak snadné může být umístit své portfolio v určité oblasti trhu nebo diverzifikovat napříč všemi odvětvími a trhy po celém světě.