Právě teď se na trzích daří a indexy dosahují nových maxim téměř každodenně, ale pod povrchem toho všeho se odehrává zcela jiný příběh. Obvykle se říká, že příliv zvedá všechny lodě, ale to my teď prostě nevidíme. Jsou tu různé druhy akcií. Některé by měly růst a pak jsou tu takové, které by měly růst, ale nerostou. Pokud si to uvědomíme, tak se tu naskýtá příležitost pro denního tradera nebo někoho, kdo si akcie pečlivě vybírá.

Kdo je to vlastně aktivní trader? Ohledně toho, kdo je na tom lépe dlouhodoběji, se vedou debaty už od nepaměti. Je to pasivní investor, který akcie koupí a nezbavuje se jich, nebo ten aktivní? Aktivní investor je takový, který svou pozici zahajuje nebo ukončuje na základě své strategie, která má za cíl generovat zisk z dlouhodobého hlediska, zatímco pasivní investor je takový, který si sestaví diverzifikované portfolio, přičemž se vydělat chystá tak, že své akcie bude držet co nejdéle. Poslední dobou má ale značnou výhodu aktivní investor, pokud vezmeme v potaz například vývoj hlavních burzovních indexů.

Pečlivé vybírání akcií neslo ovoce zejména v poslední době, ale pořád to chce vybírat správně. Pokud jste si letos ve správný čas nepořídili akcie velké čtyřky FANG, tak má v tomto případě značnou výhodu pasivní investor. Promeškali jste nedávné rally zdravotnického, technického nebo finančního sektoru? Pak vám potom určitě víc sedí být pasivní investor.

Aktivní investor navíc musí být k této hře přitahován. Je to přístup, který zahrnuje výzkum a touhu aktivně investovat. Média sice hlásí, že se aktivním investorům daří dobře, ovšem mějte na paměti, že se jedná o investory, kteří chtějí aktivně investovat. Pro pasivního investora by nebylo moudré měnit svou strategii, jen aby na tom vydělal o něco víc.