Existuje slavná studie nazvaná Psi indexu Dow 30, která se trochu dívá na to, jak úspěšní byste mohli být, kdybyste v libovolném roce místo těch nejsilnějších akcií indexu Dow 30 koupili ty nejslabší. Tato studie má několik variant, ale všechny si kladou zásadní otázku, zda už konečně nastal čas začít kupovat zpráskané akcie?

Trh se posledních devět let žene stále kupředu bez téměř jakýchkoliv propadů. Byly tu, a taky tu vždy budou, akcie, kterým se moc nedařilo, ale mnohé z nich se v určitou chvíli zase vzpamatovaly a zapojily se do tržní rally. Nejnovějším příkladem zpráskaných akcií jsou akcie Twitteru (TWTR  ), které se najednou zapojily do tržní rally.

Koncem roku jsme se také zaměřili na akcie společnosti Under Armour (UA  ), protože se na jejich výkonu podepsala tvrdá konkurence v sektoru a také velmi slabé prodeje společnosti. K tomu přidejte hodně negativní pozornost médií a máte recept na zpráskané akcie. Akcie společnosti Chipotle (CMG  ), Macy's (M  ) a General Electric (GE  ) patří mezi další, které tato kritéria splňují.

Sázka na zpráskané akcie může nést velmi sladké ovoce a kdo nemá rád zvýhodněné ceny nebo výprodeje? Pokud se rozhodnete koupit si je a doufáte v růst ceny, tak mějte na paměti, že musíte být trpěliví. Z dlouhodobých minim se akcie velmi rychle vzpamatovávají jen velmi zřídka. Podívejte se na jakékoliv grafy vývoje cen akcií, ve kterých dochází k obratu k lepšímu, a uvidíte mnoho nových vzestupů a pádů. Děje se to kvůli tomu, že od akcií dávají ruce pryč kupci, protože drobné rally snižují jejich ztráty z držení těchto pozic.

Také byste měli mít na paměti, že si hrajete s akciemi, které už jsou slabé. Pokud by se trh ponořil do slabšího období jako celek, tak by na to tyto společnosti mohly být extrémně citlivé. To pak můžete považovat za riziko nebo za ještě výhodnější a nižší cenu k jejich nákupu.