Trhy sice stále stoupají výš a výš, ale stále častěji se stává, že jednotlivé akcie nebo sektory vykazují zvýšenou volatilitu. Může se vám stát, že se vaše portfolio stále zhodnocuje, ale co přesně máte vyvodit z toho, když vaše zisky neustále střídají ztráty?

Nejdříve byste sami sobě měli říct, že byste měli být trpěliví. Pokud jste dlouhodobý investor, tak zbežně sledujte finanční média a ihned poznáte, zda se jedná o dočasný pokles, nebo zda byste se měli opravdu začít obávat. Připomeňte si, že už jste něco podobného zažili, že něco podobného pravděpodobně ještě zažijete, a také buďte trpěliví.

Jako druhou věc, kterou můžete udělat, je změnit váš pohled na věc. Dívejte se na situaci spíše jako na poloplnou než poloprázdnou sklenici. Můžete se rozhodnout omezit nějaké své pozice nebo jejich velikost, abyste jednak volatilitu umírnili, ale abyste se také dostali na nižší ceny. Hodně dlouhodobých investorů na tržní načasování nedbá, ale v tomto případě jednak snižujete volatilitu, ale také se dostáváte do pozice, ze které můžete na trh vstoupit prostřednictvím nákupu akcií za nižší ceny.

A možná také pomýšlíte na konečnou strategii. Máte pro každou svou pozici ve vašem portfoliu nějaký předem daný zisk? Pravděpodobně ano. Teď se zamyslete, co se stane, pokud byl váš cíl 25% růst ceny, ale momentálně jste jen na 18 %. Investoři se obvykle rozhodnou, že jistou část akcií raději pojistí tím, že je prodají. Možná se v tomto případě pojistíte už na 10 %. Akcie pak mohou být volatilní, ale vy můžete zůstat bez obav, protože už jste na tom částečně vydělali.

Mnoho investorů ale skutečbou volatilitu nikdy nezažilo a v tuto chvíli není důvod myslet si, že ji kdy zažijí, ale to neznamená, že volatilní dny nebo týdny nemohou nastat. Pokud si ale vypracujete plán a připravíte se na to, tak vám nic nehrozí.