Rčení, že pozitivní trend je váš přítel, známe každý, a někteří z nás se tím doslova řídí. Pokud jste za posledních 8 let do něčeho investovali, tak jsme mohli být za sledování trendu štědře odměněni. Ale ne všechny akcie rostly, zatímco rostl celý trh, což vyvolává otázku, jak vlastně víme, že se náš dobrý přítel trend chýlí ke konci?

Techničtí tradeři se neustále snaží zdokonalit své předpovědi ohledně toho, kdy daný trend skončí. Vždyť by na základě toho mohli mít ještě větší zisky. A také by mohli získat dokonalý impulz ke vstupu na trh, pokud by naopak věděli, kdy nějaký trend započne. Tak či onak není důležité, kdy si vy myslíte, kdy trend skončí. Důležité je to, kdy si to myslí ostatní.

Techničté tradeři s oblibou využívají trendové řady. Nejsou to jen účinné ilustrace trendu, používají je i automatizované obchodovací systémy. Na obrázku v článku si všimněte, jak se červená linie dokonale dotýká rostoucího trendu. Vidíte, jak se akcie obchodovaly před poklesem pod linii trendu? Doslova je vidět, že si mnozí tradeři mysleli, že bude trend pokračovat po trendové linii. A nyní se podívejte na graf nad trendovou linií. Vidíte ten dlouhý červený pruh ve tvaru svíčky, který se vytvořil, když byla hranice trendu prolomena? V tuto chvíli je jasně vidět, že si každý uvědomil, že trend už skončil. Váš názor nebo strategie v tu chvíli nebyla důležitá. Všichni chtěli dávat od akcií ruce pryč, což taky stlačilo jejich cenu dolů.

Pamatujte, že je dobrá tržní strategie založena na reakcích na jednání účastníků trhu, ne na tom, co si vy myslíte, že se stane, nebo na tom, co vám naznačují nejrůžnější indikátory. Poslouchejte tlukot srdce samotného trhu a dýchejte spolu s ním.