Akcie společnosti Apple (AAPL  ) velice pravděpodobně nebudou pokračovat na své vynikající cestě vzhůru. V průběhu roku 2017 a v lednu letošního roku se cena akcií navyšovala o procenta měsíčně. Společnost nicméně přišla se čtvrtletními hospodářskými výsledky, ve kterých se ukázalo, že jsou prodeje modelu X menší, než se očekávalo, a tak cena akcií zastavila svůj růst a přišel menší propad.

Investiční společnost Goldman Sachs (GS  ) po vydání těchto výsledků přidělila společnosti neutrální rating. Neočekávají tedy ani propad ani nárůst. Velice pravděpodobně se totiž prodeje modelu X nebudou rovnat ani předpokladů v dalším čtvrtletím. Chyba velice pravděpodobně spočívá v ceně nového modelu. IPhone X je nabízen za cenu 1 000 dolarů. Jedná se o nejdražší masově nabízený telefon. Jenže tato cenovka je velice pravděpodobně příliš vysoká a zákazníky odrazuje.

Analytici se převážně shodují na pohybu ceny akcií oběma směry. Do příštích čtvrtletních výsledků se bude čekat, zda vedení přinese pozitivní zprávy či nikoliv. Předpoklady se pohybují okolo 161 dolarů za akcii. Pravděpodobně zaznamenáme i pokles v nákupů nových iPhonů od stálých uživatelů. Odhady se pohybují okolo 35 % za letošní rok a 33 % za rok 2019. To samozřejmě znamená i pokles prodejů nových modelů od Applu. Stálí investoři zůstanou pravděpodobně věrní společnosti a budou věřit, že vedení tuto situaci napraví a cena akcií se opět dostane k maximům.

Apple poskytl investorům velice zajímavou příležitost během propadu trhu. V posledních dnech byl trh velice volatilní. Mohli jsme vidět propad až o 1 000 bodů za jediný den. Ceny akcií se propadaly společně s trhem. Apple ale sloužil jako ochrana před tímto propadem. Cena se pohnula jen minimálně, a investoři tak mohou uchovat své prostředky v akciích Applu.

Vedení společnosti stojí před výzvou, co udělat s modelem X, aby se jeho prodeje navýšily a dosáhly na požadovaná čísla. Jedná se o důležité rozhodnutí, které rozhodne o budoucí ceně akcií společnosti. Jedna z možností je investovat větší částku do marketingu a navýšit prodeje pomocí propagace. Další možností je, že by se mohlo pracovat s cenou telefonu, která se zdá být překážkou v prodejích.

S aktuálním pohybem trhu a prodeji je otázkou, co se bude s cenou akcií dít dále. Pokud se Applu podaří dostat se zpět na dráhu předpovězených prodejů, tak se zaručeně dočkáme dalšího nárůstu k maximům.