Trhy jsou v poslední době neklidné a finanční výsledky řady investorů ukazují těžké rány. Většina investorů netuší, do čeho přesně investovali a jak své portfolio přizpůsobit. Nicméně, "investoři-kutilové" vědí, že burzovně obchodované fondů, zkráceně ETF (Exchange-traded funds), jsou v takových okamžicích skvělým nástrojem k diverzifikaci.

Otázkou je, které ETF zvolit a jak poznat, zda jsou pro diverzifikované portfolio vhodným doplňkem. Pojďme se podívat na jeden ze způsobů, kterým se můžete do moře nesčetných ETF ponořit a vyplavat diverzifikovaní.

Především je třeba se zamyslet se nad tím, co nám dává pocit, že je naše portfolio diverzifikované? Chtělo by to trochu indexu S&P 500? Možná bychom mohli přidat nějaké to zlato nebo jiné komodity? A zřejmě budeme chtít investovat pomocí ETF i mimo Spojené státy. Možná do Evropy, Brazílie, Mexika? Bez ohledu na to, jak se rozhodnete diverzifikovat, mohu vám slíbit, že si k tomu účelu nějaké ETF budete moci vybrat.

Začněme s indexem S&P 500. Pokud jste mými pravidelnými čtenáři, pak víte vědět, že dávám přednost (SPY  ). Z mnoha důvodů je to zdaleka nejlepší investiční nástroj sloužící jako způsob, jak investovat do indexu S&P 500. Je to především z důvodu likvidity. Jednoduše neexistuje jiné ETF, které by se v této oblasti mohlo (SPY  ) aspoň vzdáleně přiblížit. Takže, to bychom měli - se SPY máme expozici na amerického trhu velkých, známých společností.

Dále se pojďme podívat na komodity. Samotná nabídka komodit je široká a tomu odpovídá i množství možností na poli ETF. Řekněme, že se chcete soustředit na v současné době populární zlato (GLD  ). Fond "The Gold Trust ETF" (GLD  ) vám může poskytnout stejnou výkonnost (s nižšími poplatky), jako investice do samotného zlata! Pozor na nástroje jako jsou (DUST  ) nebo (NUGT  ) - jedná se o pákové produkty, které cílí na násobky denní výkonnosti indexu společností, které zlato těží. Vyplatí se si pročíst prospekty těchto ETF - uvádí se v nich, mimo jiné, že tyto nástroje jsou vhodné pouze pro intradenní obchodování nebo velmi krátkodobé investice. Opakuji, držte si odstup od pákovaných ETF produktů nad zlatem nebo jeho těžaři!

V neposlední řadě se podíváme na způsob, jak do svého portfolia přidat nějakou globální diverzifikaci. Můžete se zaměřit na konkrétní zemi nebo region a nebo zkombinovat vše dohromady! Zde je pár příkladů našich oblíbených.

Evropa je teď žhavé téma a jednou z možností, jak do ní investovat, je fond "Currency Shares EUROPE" (FXE  ). Jak již název naznačuje, získáte expozici do evropských trhů, nicméně nevyhnete se měnovému riziku. Toto ETF je nastaveno tak, že sleduje cenu měny Eurozóny, EUR. Toto populární ETF může být užitečné jako zajištění proti poklesu akcií, které jsou závislé na silném dolaru.

S blížící se letní olympiádou může být zajímavé se zmínit o Brazílii. Možná si myslíte, že investice do Brazílie během olympiády je výhodná. Jedním z možných způsobů je nákup ETF (EWZ  ). Prostřednictvím tohoto ETF investujete do velkých a středně velkých společnosti v Brazílii. Toto ETF hodnotím celkově jako B+ a hlavním důvodem je likvidita. Není to skvělé, ale není to špatné. Průměrný investor by s plněním svých nákupních příkazů ohledně tohoto ETF neměl mít potíže s likviditou, ale hlídejte si cenu, za kterou do této investice vstupujete.

A konečně, Mexiko. Pokud máte chuť na expozici v této zemi, zvažte nákup ETF (EWW  ). Pomocí toho ETF budete mít záběr na široké spektrum mexických firem a samo o sobě je velmi diverzifikované. V současnosti není příliš mnoho jiných ETF, které by investovaly v Mexiku, EWW je nejpopulárnější a tím i nejvíce likvidní.