Na konci loňského roku se počet aktivních měsíčních uživatelů sociální sítě Facebook (FB  ) vyšplhal na 1,86 miliardy. Předešlé čtvrtletí to bylo 1,79 miliard uživatelů, o rok dříve 1,59 miliardy. Sociální síť tak za poslední čtvrtletí získala v meziročním srovnání nejvíce uživatelů od chvíle svého vzniku v roce 2012. A jak vypadá typický den na Facebooku? 175 milionů lidí něco sdílí, napíše anebo reaguje v komentářích. Více jak 800 milionů klikne na libí se mi u komentáře anebo příspěvku někoho jiného. Většina uživatelů tedy obsah netvoří pouze konzumuje.

Co se týká konkurence, tak jediný, kdo Facebooku šlape na paty, je YouTube s 1,5 miliardou uživatelů, další je Whatsapp a Facebook Messenger s 1,2 miliardou uživatelý každý. Počítáme, že do budoucna ještě Facebook poroste, protože je to takový internetový základ. Těžko ale říct kde může být strop. Tentokrát se sám zakladatel a šéf Mark Zuckerberg pochlubil významným milníkem - Facebook už minimálně jednou měsíčně používá více než 2 miliardy lidí po celém světě. V přepočtu tedy přibližně čtvrtina všech lidí na této planetě či na její oběžné dráze. Dle starších dat od telekomunikačních společností jde o více než dvě třetiny lidí s přístupem na internet.

A jak se daří Facebooku v České republice? Facebook vydal nejaktuálnější statistiky o tom, jak si vede v České republice. Zajímavostí třeba je, že se na Facebook přihlásí více než 4,5 milionů Čechů každý měsíc nebo že na něm tráví čas více než 3,4 milionů těchto uživatelů každý den (tedy 76 %). Počet 4,5 milionů uživatelů zároveň činí 56 % všech českých uživatelů internetu. Ukazuje se, že lidé dnes navíc upustili od používání klasického PC a na Facebook přistupují spíše skrze digitální a mobilní zařízení. Díky tomu kontinuálně roste počet uživatelů tabletů a smartphonů. Přes mobil si aktuálně každý měsíc prohlíží Facebook více než 3,5 milionu lidí, což je 78 % počtu uživatelů, kteří aktivně používají mobil každý měsíc. A denně tráví na facebookové mobilní aplikaci přes 2,6 milionů uživatelů.

V roce 2016 měl Facebook téměř 200 milionů uživatelů mezi americkým obyvatelstvem. Tento počet je sice vysoký, nicméně spokojenost jeho uživatelů permanentně klesá a jedním z důvodů jsou i stále častější politické příspěvky. Agentura Bridge Ratings v minulých letech analyzovala spokojenost uživatelů Facebooku, a po zjištění, že v letech 2015 a 2016 stále klesá, se její zástupci rozhodli pokračovat v daném průzkumu i v lednu 2017. Průzkumu se zúčastnilo několik věkových skupin od 12 do 54 let a celkem do ní bylo zapojeno přes 32 000 lidí. Agentura Bridge Ratings se účastníků dotazovala, jestli by o této sociální síti řekli, že ji už nepoužívají tak často jako dříve. Ukázalo se, že demografická skupina, jejíž spokojenost s Facebookem klesla nejvíce, je skupina ve věku od 35 do 44 let. Ta na uvedenou otázku odpověděla kladně v 41 % případů. Přitom v roce 2012 na totožnou otázku uvedlo kladnou odpověď pouze 25 % respondentů. Vzhledem ke skutečnosti, jak velkou uživatelskou základnu má Facebook ve Spojených státech, tato procenta zřetelně poukazují na stávající náladu jeho uživatelů v této zemi a také na to, jak tato sociální síť ovlivňuje uživatelské chování nejen online, ale i v offline prostředí.