Nastal čas, kdy je třeba stanovit si predikce na rok nový. Je to podobné novoročním předsevzetím. Je to zábavný způsob, jak se na chvíli zastavit v dnešní hektické době a promyslet si, jaké možnosti nás mohou čekat v roce, který právě začal.

Rok 2017 už se nachýlil ke konci, a tak se předpoklady ohledně vývoje roku 2018 začnou objevovat stále častěji. Některé jsou poněkud úsměvné, zatímco u jiných se jejich autoři skutečně domnívají, že se naplní. Pravdou je, že je to pouhý odhad, že?

Lze nějak zjistit, co si tradeři myslí a jak se připravují na rok 2018? Všichni tradeři jsou zaneprázdněni zveřejňováním svých názorů na budoucí globální vývoj, ale co tito tradeři a nejen oni dělají, aby se na tyto očekávané změny připravili?

Tradeři opcí si mohou očekávání, která s sebou nový rok 2018 přináší, dokonce změřit. Pokud chcete vědět, na co budou lidé letos vsázet, tak se stačí podívat na index S&P 500. Ten dnes použijeme pro ilustraci naší situace, ale pamatujte, že můžete použít jakékoliv akcie nebo index, který si vyberete.

Když si index S&P 500 (nebo cokoliv jiného) nahrajete do své obchodovací platformy, tak jděte do možností a zobrazte si všechna dostupná data. Současná cena SPX je 2 675, tak se podívejme na put a call opce v hodnotě 2 675 dolarů. Sečtěte náklady za obě. 2 675 call opce se obchoduje za náklady 147 dolarů a 2 675 put opce za 134 dolarů. Sečtětě to a máte 281 dolarů. Nyní toto číslo odečtěte a zároveň přičtěte k hodnotě 2 675 dolarů. Dostaneme hodnoty 2 394 dolarů a 2 956 dolarů.

Tato dvě čísla tvoří tradery očekávané rozmezí, takže tradeři očekávají až 10,5 % růst nebo propad. Až se vás někdo zeptá, co si myslíte o tom, jak se bude trh vyvíjet, tak mu můžete odpovědět, že nezáleží na tom, co si myslíte vy, ale že záleží na tom, co si myslí tradeři, kteří očekávají +- 10% fluktuační pásmo. Tak ať se daří!