Párové obchodování může vypadat různě. A může být využito u všech investičních produktů, které jsou k dispozici. Párové obchodování se dříve využívalo hlavně u akcií, ale dnes dnes se hojně využívá u opcí, futures nebo u derivátu, který kombinuje jak opce, tak i futures. Nejdříve si představíme samotný koncept a pak uvidíme, zda je pro vás vhodný.

Hned ze začátku je třeba říct, že ho využívají zejména krátkodobí tradeři. Párový obchod je jednoduše obchod (nákup) s jedním derivátem/akcií, který je následován opačným obchodem (prodejem) podobného nebo protikladného derivátu/akcie. Pokud byste si například koupili akcie společnosti Home Depot (NYE: HD) a současně prodali akcie společnosti Lowe's Home Improvement (LOW  ), tak se jedná o párový obchod. Klíčové je, že jsou tyto společnosti přímími konkurenty. Pokud si oba polepší, tak pokud si Home Depot polepší víc, je to stále zisk. Pokud se oba propadnou, tak zisku dosáhnete v případě, že se víc propadne Lowe's.

Tak proč bychom se k takovému řešení měli uchýlit? Kvůli riziku. Trader se tímto způsobem rozhodne snížit riziko a je ochoten vzdát se kvůli tomu určitého zisku. Je šance, že si Home Depot krátkodobě polepší, zatímco Lowe's se krátkodobě propadne. To by pak znamenalo dvojnásobný zisk.

Ve světě opcí je to stále oblíbenější nástroj. Mohli byste koupit call opci Home Depot, ale taky můžete prodat spread call opce Lowe's. To bude mít dva účely. Tím prvním z nich je ten, že snižujete riziko v dlouhé pozici. Druhou výhodou je, že zisk z prodeje spreadu sníží náklady na call opci Home Depot v dlouhé pozici. V případě využití párových obchodů u opcí tedy můžete najít větší množství výhod.

Ale je to jen několik příkladů. Můžete se zapojit i do mnohem složitějších párových obchodů, ale nyní znáte základní důvody, proč mohou být používány. Zkuste si s tou myšlenkou pohrát a uvidíte, kam vás to dostane. Tak šťastné obchodování