Propad cen, který jsme mohli zaznamenat v průběhu celého minulého týdne, bude pravděpodobně pokračovat i tento týden. Index Dow Jones Industrial Average se oficiálně dostal do oblasti, ve které se dá mluvit o korekci. Za minulý týden se propadl o více než 1 000 bodů a mohli jsme i vidět třetí propad o 500 bodů za jediný den. Podobně je na tom index S&P 500, který se propadl za minulý týden o 3,7 % a dostal se na nejnižší hodnotu za celý týden. Tato zpráva ponechává investory ve strachu, co se bude dít tento týden.

Investiční guru Warren Buffett se k situaci vyjádřil a přidal k tomu rady, jak se v takovýchto situacích zachovat. Jeho rada zní, abychom nesledovali trh z blízka, ale koukali dopředu. Podobnou událost jsme mohli vidět v roce 2016. Nejlepší strategie je pořád stejná: Koupit a držet.

Tato rada se vztahuje pro dlouhodobé investory. Pro ty, kteří mají v akciích uchované své dlouhodobé úspory a chtějí si je vybrat na svůj důchod. V takovémto případě se nevyplatí odhadovat, kdy akcie porostou a kdy se budou propadat. Pokud by se investoři k těmto aktivitám odhodlali, velice pravděpodobně by neudělali nejlepší práci a jejich procentuální výdělky by nebyly lepší než posun celkového trhu.

Analytici s tímto tvrzením souhlasí. To, co v současné době vidíme, je korekce přehřátého trhu, na kterou většina čekala již od léta 2017. Proto není potřeba se nijak strachovat. Od toho, aby se trh dostal do medvědího trhu, jsme ještě daleko. Proto se doporučuje na pohyby trhu nekoukat a nechat vaše peníze v klidu bez žádných prodejů.

Ve chvíli, kdy je trh takto volatilní, je velmi jednoduché dostat se do propasti, kdy na sebe berete mnohem více rizika, než jste ochotni připustit. Pokud bychom se dostali do situace, kdy se dostáváme do medvědího trhu rozhodně bychom se o tom dozvěděli. Proto zachovejme klid a berme aktuální situaci tak, jak je.