Minulý rok v listopadu Bitcoin poprvé překonal hranici 10 000 dolarů a tato hranice hrála velice zásadní roli. Ve zbývající části roku se na trzích s kryptoměnami roztrhl pytel. Jejich cena dále jenom rostla a dostala se k hodnotě 20 000 dolarů. Aktuálně se nacházíme ve stejné situaci jako v listopadu minulého roku. Bitcoin je na hranici 10 000 dolarů.

Situace je ale samozřejmě naprosto odlišná. Máme nové instrumenty jako například Bitcoin futures, regulátoři se začali o kryptoměny zajímat mnohem více a velice důležitým faktem je, že nejsilnější kryptoměna Bitcoin zaznamenala 50% propad od svých maxim. Toto prostředí je velice důležité pro následující vývoj. Investoři mají po posledním propadu strach vkládat své prostředky do Bitcoinu. Pokud se ale Bitcoin udrží nad hodnotou 10 000 dolarů, tak se následně dočkáme přísunu nového kapitálu, který odstartuje novou vlnu růstu.

Silný propad ceny, který jsme v poslední době zaznamenali od 19 000 až k 7 000 dolarům, byla velice pravděpodobně bublina, na kterou jsme všichni čekali, až praskne a odstraní z trhu všechny, kteří se přidali pozdě.

Cenový nárůst byl podpořen i uklidnění situace v oblasti Jižní Koreji, kde se vláda snažila kryptoměny zakázat. Situace se prozatím uklidnila, což vyvolalo větší důvěru v kryptoměny, které proto začaly znovu růst. Další důvod byl nárůst i ostatních důležitých měn jako LiteCoin nebo Ethereum.

Nyní můžeme pozorovat testovací fázi, jak bude celkový trh reagovat na cenu Bitcoinu. Kapitál se začíná opět vracet a investoři získávají v tento instrument větší důvěru. Tak například index S&P 500 se dostal na své lokální minimum ve stejnou dobu, jako se na ně dostal Bitcoin. Můžeme tedy pozorovat určitou korelaci.

Kryptoměnám chybí použitelnost. V současné době až na určité výjimky slouží kryptoměny jako investiční a spekulativní nástroj, ale ve velice nízkém měřítku jako prostředek zúčtovací. Kryptoměny přijímá velice málo společností, a proto jejich smysl není opodstatněný. To se brzy může změnit. Společnosti, které prodávají luxusní zboží, začínají mít o tyto prostředky zájem. Například výrobci jachet se rozhodli Bitcoin jako prostředek směny přijímat.