Kryptoměny tvoří nebezpečnou hrozbu pro banky a ty si to velice dobře uvědomují. Klienti, kteří chtějí uskutečnit nějaké transakce, mohou totiž zvolit místo běžného způsobu, například přes Bank of America, jiné instrumenty, konkrétně kryptoměny. Proč také ne? Nabízí velké množství výhod, které běžné způsoby placení nenabízejí.

Důsledek toho, že zde vznikla nová konkurence, která se samozřejmě bankám nelíbí a také proto proti ní zbrojí, spočívá v tom, že bankám můžou klesnou příjmy. To by se rozhodně nelíbilo investorům a držitelům dluhopisů. Následkem může být, že cena akcií velkých bankovních společností může začít klesat.

Je to něco úplně nového, a proto bankéři nevědí, jak se s touto situací vypořádat. To, že již není jen konkurence mezi samotnými bankami, ale dnes již i konkurence na nadbankovní úrovni, je něco, co rozhodně s trhem zamíchá. Hlavním důvodem strachu je to, že je zájem o kryptoměny obrovský a stále stoupá.

Tento obrovský zájem vyslal cenu Bitcoinu během 11 měsíců z 1 000 dolarů na počátku roku 2017 na 20 000 dolarů. Tento silný nárůst vedl k tomu, že na trh přišel nový instrument v podobě futures, aby bylo obchodování Bitcoinu lépe dostupné. Banky na tento silný nárůst nestačily reagovat a mohly se jenom koukat, jak hodnota kryptoměn roste vysokou rychlostí.

Investiční společnosti proti kryptoměnám bojují také. Nelíbí se jim jejich oblíbenost, jelikož ukázaly, že dokáží vytvořit mnohem větší zisk, než který jsou schopny vytvořit investiční společnosti. Mnoho lidí vůbec nezvažuje míru rizika, a proto investičním společnostem poklesl kapitál se kterým obchodují. Manažerům fondů bylo také zakázáno, aby poskytovali nákup a prodej kryptoměn svým klientům za účelem vyrovnání rizika a vyhnutí se kritickým stavům.

Teoreticky je nová technologie ohledně kryptoměn a blockchainu hrozbou pro veškeré finanční instituce. Blockchain vyřazuje ze všech finančních operací třetího hráče, který si za své služby bere poplatky, a dále poskytuje rychlejší převody. S růstem tohoto trhu vznikly společnosti, které na nových technologiích postavily celý svůj model. Coinbase, aplikace nabízející nákup a prodej kryptoměn, a Bitmain zabývající se těžením kryptoměn.

Analytická společnost Goldman Sachs (GS  ) přišla s tím, že je nestabilita kryptoměn skutečně na kritickém bodě. I když se jednotlivé měny pohybují již na velmi vysokých hodnotách, tak je možné, že můžou ztratit veškerou hodnotu lusknutím prstu.

Tato myšlenka vzešla z jednoduché otázky. Jakou hodnotu mají kryptoměny skutečně? Odpovědí na tuto otázku je 0. Kromě Ripplu nemají ostatní kryptoměny praktické využití. Tyto měny přijímá velice nízký počet společností, a tak tedy slouží jako spekulativní nástroj. Varování zaároveň přicházejí ze strany nestabilnosti celého systému, který je velmi mladý a neprošel ani jedním ekonomickým cyklem.

Je tento názor správně vyslovený nebo se jedná jen o negativní myšlenku, kterou se bankovní sektor snaží snížit potenciální hrozbu ze strany kryptoměn? To zřejmě ukáže až čas.