Čínský gigant Alibaba Group Holdings (BABA  ) chce od nových investorů získat přes 10 miliard dolarů, tímto krokem chce společnost navýšit kapitál a část investovat do společnosti China Unicom. Tato společnost je jednou z největších spolešností v Číně zabývající se telekomunikačními službami. Na tomto trhu se potýká s dvěma hlavními konkurenty, kteří na tomto trhu drží dominantní postavení. China Unicom chce získat finance od investorů pro posílení dosavadní pozice a následně expandovat do širšího okolí.

Prudce nahoru zamířily od začátku roku nejen akcie amerických technologických firem, jako jsou Amazon (AMZN  ), Netflix (NFLX  ), Facebook (FB  ) či Google (GOOGL  ), ale ty i jejich čínských protějšků. A to ještě výrazněji. Například cenné papíry internetové skupiny Tencent, s nimiž se obchoduje v Hongkongu, si od začátku roku připsaly 47 %, akcie firmy Alibaba obchodované v New Yorku dokonce 57 %. Pro porovnání, akcie Amazonu a Facebooku si připsaly zhruba 32 %, akcie Googlu (Alphabetu) 23 %.

Během prezentace pro investory management oznámil výhled růstu tržeb ve fiskálním roce 2018 (současný rok) v rozmezí 45 až 49 %. Jedná se o značné zlepšení proti předešlému výhledu, který udával cca 35% předpokládaný nárůst. S takovýmto číslem navíc počítal také konsensus trhu. V uplynulém fiskálním roce 2017 rostly tržby 56% tempem, což znamená, že zpomalení by nebylo tak výrazné, jak se čekalo. Vzhledem k těmto skutečnostem vyskočila cena akcií o 10 % vzhůru.

Podle analytiků tyto zprávy svědčí o rapidním vzestupu firmy založené miliardářem Jackem Ma, která se již navíc nespoléhá na prostý prodej zboží přes internet: její součástí je i rozsáhlá logistická síť a služby datacenter. Svoji roli hraje také řada přidružených služeb souvisejících s podporou nákupů na internetu, hlavně pak vlastní platební schéma AliPay. Samotný prodej přitom zůstává hlavním zdrojem příjmů a podle statistik firmy generuje až 59 procent marže. Čínská ekonomika přitom v segmentu e-commerce vykazuje stabilní čísla a nedá se předpokládat, že by v brzké době došlo ke stagnaci.