Ve druhém týdnu letošního roku se prezident Trump ocitl v centru hned několika skandálů.

Již na začátku měsíce schválil Trump odhalení mema, které má údajně dokázat, že bylo FBI při vyšetřování Trumpova napojení na Rusko během prezidentských voleb zaujato. Trump sice zřejmě doufal, že ho toto memo v očích americké veřejnosti očistí, ale vše nasvědčuje tomu, že s ním zřejmě dosáhl oravého opaku.

Samotné memo bylo kontroverzní jednak proto, že obešlo typické bezpečnostní vetovací procedury a zveřejnilo důvěrné informace, které by mohly poškodit probíhající vyšetřování Ruska a jeho zapojení do prezidentských voleb. Někteří odborníci také namítají, že je to zcela jistě pokus o ochranu Trumpa na úkor důvěry veřejnosti v americké instituce. To posiluje ještě skutečnost, že Trump 2. února odmítl odtajnit další memo napsané ddemokratem Adamem Schiffem.

Trump také přilil olejem do ohně tím, když naznačil, že se členové Demokratické strany, kteří odmítli tleskat jeho výročního projevu týkajícího se stavu Unie, dopustili velezrady.

Trump už dříve oznámil, že se v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním Ruska a jeho zapojení do prezidentských voleb nemá čeho bát. Dokonce řekl, že bude velmi ochotně spolupracovat s vyšetřovateli a že se podrobí výslechu vedeného speciálním poradcem Bobem Muellerem. Ale jeho právníci z vyhlídky tohoto výslechu moc nadšení nejsou. Zřejmě se bojí toho, že by se Trump mohl dopustit křivého svědectví nebo si odporovat s nějakým dřívějším tvrzením. Pokud by Trump tento výslech odmítl, tak ho Mueller může předvolat před velkou porotu. A pokud by Trump odmítl i toto předvolání, tak se celou záležitostí bude zabývat Nejvyšší soud.

Další kontroverze přišla poté, když se zastal poradce Roba Portera, který byl obviněn z domácího násilí. Představitelé Bílého domu jsou Trumpovými zmatenými výroky týkajících se Portera zmateni. V soukromí byl Trump zřejmě ochotný Portera kritizovat, když ho označil za zvrácené štěně. Ale na Twitteru si zase stěžoval, že mohou být kariéry zničeny kvůli pouhým obviněním bez jakéhokoliv procesu. Bílý dům následně odmítl zveřejnit, co na Portera ví a kdy přesně se to dozvěděl.

A nakonec Trump vyjádřil svou touhu uspořádat plnohodnotnou vojenskou přehlídku, kterou Spojené státy nezažily už od roku 1946.

A konečně se dostáváme k něčemu důležitému. Trump také oznámil svůj rozpočet na rok 2018. Pokud bychom se jím měli řídit, tak jsou hlavními prioritami fosilní paliva, opiátová krize, zajištění jižní hranice a další domácí problémy, například další pokus o smetení Obamacare.

V následujících týdnech Trump odhalí svůj rozpočet na rok 2019, i když se stále pracuje na rozpočtu pro rok 2018.